Det pratas ofta om den. Willysparkeringen vid Tivoliallén. Bilister som Àr rasande för den gula lappen som sÀtts fast pÄ framrutan medan de Àr inne och handlar.
Vissa sÀger att de hinner fÄ en parkeringsbot innan de knappt hunnit in för att pÄbörja sin handling. Enligt uppgifter till Eskilstuna-Kuriren har parkeringsvakten vid tillfÀllen suttit i en ostrajpad bil och bevakat vilka som kör in pÄ parkeringen. Inom bara nÄgon minut uppges p-vakten direkt varit framme och kollat om det ligger en p-skiva pÄ instrumentbrÀdan.
Vi var tvungna att testa det hÀr. Hur snabbt kan vi fÄ en p-bot?
Svaret: Det gick inte.
Vi hade tur. För bara tvÄ minuter efter att bilen var parkerad hade den gula lappen kunnat vara vÄr. Men dÄ en upprörd felparkerare ropade till sig parkeringsvakten kollades aldrig vÄr bil.
I drygt fem timmar, uppdelat pÄ tvÄ dagar, befann vi oss pÄ och runt parkeringen. Det resulterade i att vi nu kan avslöja hur parkeringsbolaget Svea p-service jobbar vid Willys Smeden.
En gÄng i timmen Àr en parkeringsvakt pÄ parkeringen. Ibland stÀller personen sin bil bakom en container sÄ att det Àr svÄrt för övriga bilister att se att de Àr pÄ plats.
P-vakten tar sedan ett varv och kollar samtliga bilar. En bot tar cirka 40 sekunder att dela ut. NÀr varvet Àr fÀrdigt Äker han till Balsta idrottsplats och parkerar. Mellan 30 och 40 minuter stÄr bilen dÀr innan det Àr dags att ÄtervÀnda till Willys. Samma process Äterupprepas gÄng pÄ gÄng.
Innan vi avslutade vÄr kartlÀggning försökte vi stÀlla nÄgra frÄgor till parkeringsvakten.
â Jag kan inte svara pĂ„ nĂ„gra frĂ„gor. Jag gör bara mitt jobb, svarade han.
P-vakten hÀnvisade oss till sina chefer. I ett försök att fÄ tag pÄ Svea p-service fick vi via företagets kundtjÀnst en mejladress.
â Dit kan du skicka frĂ„gorna sĂ„ fĂ„r de ta stĂ€llning om de vill svara.
Tio frÄgor skickades (samtliga hittar du lÀngst ner i faktarutan). Vi var tydliga med att vi helst vill stÀlla frÄgorna över telefon. Mejlet skickades den 22 december. Fortfarande har inget svar kommit.
I en tidigare intervju som intrÀffade sommaren 2022 svarade företagets verksamhetschef, Alexander Temiz, pÄ kritiken sÄ hÀr:
â Vi förhĂ„ller oss till reglerna som alla andra parkeringsföretag sĂ„ vi skiljer vĂ€l oss inte frĂ„n andra.
För att fÄ nÄgot typ av svar kring arbetssÀttet pÄ Willysparkeringen har vi dÀrför pratat med Mariann Tönnesen. Hon jobbar som parkeringssamordnare pÄ Securitas i Malmö. Men framförallt: Mariann Tönnesen har ocksÄ blivit framröstad till Sveriges bÀsta parkeringsvakt.
â Det kom som en chock, sĂ€ger hon över telefon om utmĂ€rkelsen.
Hon lÄter inte jÀtteimponerad nÀr vi beskriver Svea p-sevice arbetssÀtt. Det skiljer sig en del frÄn Securitas, sÀger Tönnesen.
â För vissa övertrĂ€delser ger vi en p-bot direkt. Till exempel om vi sĂ€ger att du stĂ„r utan tillstĂ„nd pĂ„ en handikapplats sĂ„ Ă€r det en lapp direkt, dĂ„ finns det ingen kontrolltid. Men annars har vĂ„rt företag som policy att vĂ€nta minst sex minuter.
Men bara för att ett annat företag delar ut en p-bot snabbare innebÀr det inte att de gör nÄgot fel.
â Det ligger pĂ„ bolagen att sjĂ€lv avgöra hur mĂ„nga minuter man vill ge. Vissa ger fyra minuter, andra ger fem minuter. Det varierar för att det inte finns inskrivet i nĂ„gon lagstiftning.
Vi har ocksÄ sett pÄ den hÀr parkeringen att p-vakten ibland gömmer sin bil bakom en container.
â Jag tycker det Ă€r tramsigt, rent utsagt. Man ska vara transparent med sitt yrkesutövande och det hĂ€r Ă€r ett servicejobb i första hand. Att springa och gömma sig ... nej, dĂ„ handlar det bara om att tjĂ€na pengar.
Tönnesen tycker att det Àr ett problem att varje parkeringsbolag har sina egna policys, regler och arbetsmetoder.
â Det hĂ€r ska styras mycket högre upp. HĂ€r borde regeringen ta stĂ€llning om det ska krĂ€vas en utbildning för att utföra sĂ„dana hĂ€r jobb pĂ„ privat tomtmark. DĂ€r mĂ„ste man angripa problemet, sĂ„ att alla fĂ„r samma lagrum att arbeta efter.
För bara nÄgon vecka sedan blev hon "jagad" av en bilist i flera kilometer innan kollegorna fick stopp pÄ personen. Att vara parkeringsvakt kan ibland betyda att man Àr vÀldigt utsatt och de pÄverkas av hur andra i branschen jobbar.
â DĂ€rför föresprĂ„kar jag att man mĂ„ste se det som ett serviceyrke. Om en annan p-vakt missgynnar bilisterna sĂ„ drabbar det mig i det lĂ„nga loppet. Jag har mött mĂ€nniskor dĂ€r de i princip vill skĂ€ra halsen av en bara de ser en.