Vuxna såg men mobbningen på Mariefreds skola fortsatte

Pojken som drömde om att bli någon annan finns fortfarande kvar inom Robert Christensen. Med en ny föreläsning vill han att fler ska förstå vad mobbning gör med människor, många år senare.

Känslorna inför att ställa ut och föreläsa i Mariefred är dubbla. Nog är det lite av en revansch, säger Robert Christensen. Men att området han och hans familj bodde i fortfarande kallas Pakistan av somliga gillar han inte: "Där bodde vi, packet i stan".

Känslorna inför att ställa ut och föreläsa i Mariefred är dubbla. Nog är det lite av en revansch, säger Robert Christensen. Men att området han och hans familj bodde i fortfarande kallas Pakistan av somliga gillar han inte: "Där bodde vi, packet i stan".

Foto: Camilla Lillsebbas

Mariefred2022-12-17 06:55

Efter den första operationen skrev Strängnäsbon Robert Christensen, 46, sitt testamente. Han hade drabbats av cancer i bukhinnan, och var informerad om att tumörerna skulle fortsätta komma tillbaka och att hans kropp inte skulle klara fler cellgiftsbehandlingar.

Han skrev också en så kallad bucket list. Att göra något bra av sina egna erfarenheter av mobbning var en sak som han ville åstadkomma under sin livstid.

– Det är något jag har tänkt på i många år. Men nu, i och med att jag hade börjat måla som ett sätt att distrahera mig från alla tankar, kändes det som att jag hittat den rätta uttrycksformen.

Robert Christensen växte upp i Mariefred, och det var på Mariefreds skola han beskriver att han blev vingklippt för livet, under 1980- och början av 1990-talen.

– De flesta som var inblandade skulle nog säga "Va? Jag gjorde ju ingenting!" om jag konfronterade dem i dag. Det var lite från många, hela tiden, berättar Robert Christensen.

undefined
Ett tiotal målningar som skildrar utanförskap hängs snart upp på bibliotekets väggar. Robert Christensen hoppas att de ska skänka tröst till killar och tjejer som genomlider mobbning i dag. "Dina drömmar räknas också", säger han.

Han beskriver de andra elevernas grimaser, blickar, tystnad, suckar, gliringar, glåpord, öknamn och eviga hackande. De återkommande knuffarna, utsattheten i gymnastikhallens omklädningsrum och den regelrätta misshandeln på skolgårdens basketplan. Vuxna visste och såg, enligt Robert Christensen, men mobbningen fortsatte.

– Än i dag, mer än 30 år senare, har jag svårt att gå och klippa mig. Jag tänker bara på den där lilla killen som satt i frisörstolen och varje gång tänkte att "nu ska jag bli någon annan".

Ett tiotal målningar bildar utställningen Dröm bortom utanförskap, som visas i Mariefreds bibliotek under perioden den 9 januari till 11 februari. Den 26 januari håller Robert Christensen dessutom en föreläsning om mobbning i biblioteket, som framför allt riktar sig till föräldrar.

– Jag skulle också vilja föreläsa för andra lärare men min energi och ork är tyvärr begränsad, säger han som själv är lärare på Thomasgymnasiet.

undefined
"Det är inte ditt fel", vill Robert Christensen säga till de barn som är utsatta för mobbning. Den som mobbar bär ofta själv på ett tungt bagage, säger han, och menar att det är viktigt att bryta kedjan.

Robert Christensen genomgick sin andra operation i februari i år. Fortfarande handlar det om "när" och inte "om" tumörerna kommer tillbaka, säger han, men läkarnas nya bild är att kroppen visst ska orka med mera behandling när det blir aktuellt. Han jobbar nu halvtid, går på sjukgymnastik och försöker återhämta sig såväl fysiskt som psykiskt.

– Oron och skräcken finns fortfarande där men det känns lite ljusare nu, säger han.

Karta: Mariefreds bibliotek
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!